Komentář Zuzany Fišerové: Podpořme podnikatele v turistickém ruchu ve Zlínském kraji – dobrý skutek, který může udělat každý z nás!

26. 05. 2020
Komentář Zuzany Fišerové: Podpořme podnikatele v turistickém ruchu ve Zlínském kraji – dobrý skutek, který může udělat každý z nás!
Komentář Zuzany Fišerové: Podpořme podnikatele v turistickém ruchu ve Zlínském kraji – dobrý skutek, který může udělat každý z nás!

K vlně tsunami můžeme přirovnat dopad koronavirové krize na odvětví cestovního ruchu. Ze dne na den museli podnikatelé v cestovním ruchu přestat nabízet své služby. Lázně, penziony, restaurace, hrady, aquaparky, turistická informační centra a řada dalších objektů, to vše bylo několik týdnů zavřené. Zastavil se domácí cestovní ruch i příliv zahraničních turistů, některé podnikatelské subjekty už ukončily svoji činnost, řada dalších žije v nejistotě, jak se dokáží vyrovnat s propadem příjmů. Postupné uvolňování a nabízené programy vlády nemohou ani zdaleka narovnat ztráty, které tato ekonomická oblast utrpěla.

Přitom pomoci může každý z nás. Tím, že se na víkend vydá někam na výlet ve Zlínském kraji, přenocuje v místním penzionu, povečeří ve zdejší restauraci a na cestu zpátky si koupí si suvenýr nebo lahev místního vína či slivovice. Tím, že stráví letní dovolenou v některé z krásných lokalit našeho kraje, tím že zaplatí manželce pobyt v místních lázních. Je to pomoc příjemná jak pro dárce, tak i pro obdarovaného. Zlínský kraj patřil již dříve k regionům, který navštěvovali převážně domácí turisté - 85 % návštěvníků regionu jsou z České republiky. Původní nevýhoda teď může našemu kraji prospět, lidé, kteří zde byli na dovolené, se mohou vrátit.

Kraj by ovšem neměl zaspat a měl by poskytnout podporu jednak místním podnikatelům například ve formě dotací na projekty rozvíjející cestovní ruch, tak i návštěvníkům, aby si mohli naplno užít místní turistické zajímavosti a odjížděli z našeho kraje spokojení. S tím souvisí například sjednocení komunikace na různých portálech o turistických atrakcích, sdílení nabídek místních podnikatelů, vytváření tematických balíčků pro návštěvníky, například pro sportovní vyžití nebo pro seznámení s historickými zajímavostmi dané lokality.

Navrhujeme proto podpořit cestovní ruch ve Zlínském kraji formou příspěvku na ubytování ve výši 30 % pokud ubytování bude na 3–7 nocí. Maximální příspěvek na ubytování, který kraj poskytne, navrhujeme 400 Kč. Tento příspěvek by měl zpřístupnit většímu počtu návštěvníků jejich pobyt v našem kraji. Dalším opatřením, které by zvýšilo návštěvnost, je dotace vstupného na památky ve Zlínském kraji. Turisté by tak měli zvýhodněné jak ubytování, tak jednotlivé památky a pomohli by celému kraji nastartovat v této složité situaci naši regionální ekonomiku.

Možností je celá řada, ale to hlavní je, že pomoci může každý z nás – tím, kam se vydá na víkend nebo na dovolenou.

Zlínský kraj potřebuje změnu, ale také podporu nás všech!


Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Podpořte nás!

Autorka článku

Zuzana FišerováZuzana Fiserova

Zuzana Fišerová

zastupitelka Zlína, ekonomka
Zlín


zuzana.fiserova@pirati.cz

Navrhni úpravu