Bojovat proti suchu přehradami? Ne, raději zadržujme vodu v krajině, říká v komentáři Hana Ančincová

Bojovat proti suchu přehradami? Ne, raději zadržujme vodu v krajině, říká v komentáři Hana Ančincová

Poslední roky trápí Českou republiku extrémní sucho, které tady už 500 let nebylo. Jakmile se problém s nedostatkem vody vynoří, začnou jako houby po dešti růst i plány na budování nových přehrad. Srážek však rapidně ubývá, a tak se bez vody ocitá i řada nádrží.

Stavba velkých vodních děl se v budoucnu bohužel dotkne i Zlínského kraje. Zelenou už dostala stavba přehrady ve Vlachovicích a Ministerstvo zemědělství v pondělí oznámilo dalších 31 míst{:target="_blank"} po celé republice, kde se mají přehrady stavět. V současnosti je v tzv. generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod 65 míst. U přehrad to však nekončí. Zlínského kraje by se dotkl i plánovaný kanál Dunaj-Odra-Labe. Jsou místa, kde má budování přehrad smysl, ale musí se opravdu důsledně zvážit dopady tak velkého zásahu do krajiny.

Voda je zapotřebí v krajině, ne v nádržích. Naše toky jsme si sami za posledních 100 let zkrátili o plnou třetinu. Přirozeně meandrující řeky se přeměnily v napřímené kanály. Voda rychle protéká, aniž by měla čas se do okolní krajiny vsáknout. Tři poslední zbytky lužních lesů a luk na Moravě při záplavách v roce 1997 zadržely podle ekologů třikrát víc vody než všechny přehrady v povodí Moravy a Odry dohromady{:target="_blank"}.

Meliorací, zrušením remízků, mezí a špatným hospodařením s půdou, vodu ženeme rovnými betonovými či kamennými koryty, co nejrychleji pryč od nás. Masivní zásahy do krajiny jsou jednou z příčin současné situace. Přehrady nejsou řešením problému, jsou jeho součástí. Vodu je třeba zadržet v krajině, to žádná další betonová monstra nespasí.

Jako Piráti podporujeme retenční schopnost krajiny přirozenou cestou tj. zadržení vody v krajině pomocí remízků, lužních lesů, slepých ramen, tůní a suchých poldrů. Našim cílem je vytvořit dostatek nových drobných vodních prvků, které nám do budoucna významně pomohou v boji se suchem.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Zuzana Fišerová pro Magazín21: Na trendy ve vzdělávání reagujeme v předstihu, kapacity škol jsou v našem kraji dostatečné

Zuzana Fišerová pro Magazín21: Na trendy ve vzdělávání reagujeme v předstihu, kapacity škol jsou v našem kraji dostatečné

Velmi diskutovaným tématem posledních měsíců se stal nový systém přihlášek na střední školy, které letos vůbec poprvé uchazeči o studium podávali elektronicky. Jak tuto novinku vnímá, kolik celkem přihlášek školy ve Zlínském kraji přijaly a o jaký typ studia mají žáci největší zájem, odpovídá v rozhovoru pro Magazín21 krajská radní pro školství Zuzana Fišerová.

UMPRUMka v Hradišti chystá proměnu!

UMPRUMka v Hradišti chystá proměnu!

Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti brzy vyroste nový prostor pro vzdělávání v oblasti Modelářství a návrhářství oděvů, umístěný v podkroví západní části budovy. Kromě toho škola plánuje instalaci nového celoskleněného výtahu, aby byla zajištěna plná přístupnost pro všechny. A kraj plánuje další investice, více ve článku!

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Zlínský kraj

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil Zlínský kraj

Ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil dnes Zlínský kraj. V Baťově mrakodrapu, sídle kraje, jej přijali statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová a radní pro mládež, sport a digitalizaci Jiří Jaroš. Následně navštívil Univerzitu Tomáše Bati a s Občany diskutoval na debatě ve Valašském Meziříčí. Ve článku naleznete album z tohoto dne!