Pandemie koronaviru a následná hospodářská krize se negativně podepsaly na duševní pohodě a spokojenosti mnoha lidí včetně rodin s dětmi, což se mimo jiné projevuje větším výskytem úzkostí a depresí. Na to, jakou lze v takových případech vyhledat pomoc ve Zlínském kraji, odpovídá v rozhovoru pro Magazín21 statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která má na starost sociální oblast.

Paní náměstkyně, jedním z témat, kterým se v poslední době věnujete, je podpora duševního zdraví. Setkáváte se ve Zlínském kraji s rostoucím trendem psychických obtíží?

Praxe jasně ukazuje, že se duševní zdraví obyvatel obecně zhoršuje. O této problematice přitom koluje celá řada mýtů. Třeba, že psychické onemocnění je nevyléčitelný trvalý stav, že lidé s touto diagnózou jsou agresivní a my se jich máme automaticky bát. Přitom spouštěče každého duševního onemocnění jsou velmi individuální a často pramení z běžných situací, které zažíváme my všichni – stres v práci, potíže v rodině, velký tlak... Pak jen někdy stačí, aby se problémy nakupily, a problém je na světě. Může to potkat každého z nás.

Právě na podporu duševního zdraví v rodinách je zaměřen projekt, který letos v březnu spustilo krajem zřizované Poradenské a krizové centrum. Co konkrétně obnáší?

Jeho hlavním cílem je pomoci rodinám, ve kterých má buď dítě nebo rodič či pečující osoba duševní potíže. V rámci projektu budou proškoleni pracovníci v sociálně aktivizační službě a posílena mezioborová spolupráce, tak aby byli odborníci schopni poskytnout dětem i jejich rodičům první psychologickou pomoc a zachytit začátek problému v první fázi, než naroste do větších rozměrů. Partnerem projektu je i Nadační fond Kapka Naděje, která nám poskytla půl milionu korun, za což ji děkujeme a velmi si toho vážíme.

Kam se lidé, kteří potřebují pomoc, mohou obracet?

Kontakty a možnosti pomoci, včetně odkazu na sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, lze najít na novém webu Poradenského a krizového centra www.nastejnevlne.cz. Je to plat- forma pro sdílení informací a cílenou komunikaci. Chceme, aby se informace dostaly všude tam, kde je třeba. Budu moc ráda, pokud to pomůže těm, kdo to potřebují. Lidé totiž velmi často pomáhají druhým, ale sami se bojí říci si o pomoc.

Chystá Zlínský kraj nějaké další aktivity na podporu rodin?

Aktuálně dokončujeme novou koncepci rodinné a seniorské politiky. Chceme změnit vnímání odlišnosti rodinné politiky oproti té sociální. Rodinná politika je ta, která vytváří podhoubí a takzvaně „hnojí“. Naopak sociální je ta, která až „hasí“. Nechceme nikoho škatulkovat, ale vytvářet a podporovat prostředí. Rodina má totiž mnoho forem. Stát se bohu- žel systematické podpoře rodin nevěnuje a jde jen cestou dílčích opatření. Dále ve Zlínském kraji chystáme zavedení služby zvané homesharing.

V čem tato služba spočívá?

Spočívá ve sdílené péči a sdílené domácnosti. Jde o zavedený koncept z anglosaských zemí, kdy hostitelské rodiny věnují část svého volného času péči dětem s nějakým druhem mentálního či kombinovaného postižení. Konkrétně to funguje tak, že hostitel, ať už jednotlivec či rodina, si pravidelně bere dítě na předem domluvený čas do své domácnosti, společně si hrají, chodí na procházky nebo si třeba kreslí.Dítě se pak vrací zpátky do své rodiny. Díky tomu získává nové sociální kontakty a dovednosti, zatímco jeho rodina si může vydechnout a nabrat nové síly. Je to velmi obohacující pro obě strany.

Rodinné politiky se týká také projekt Audit family friendlyc ommunity, který aktuálně startuje ve Zlínském kraji. Co je jeho smyslem?

Chceme probudit zájem obcí a jejich obyvatel o život rodin v obci a aktivizovat je, aby společně utvářeli prostředí, ve kterém se dobře žije všem místním napříč generacemi. Nejedná se o audit v pravém slova smyslu, ale o vzájemné naslouchání mezi občany a zástupci obce. Inspiraci jsme našli v Rakousku. V rámci projektu vznikne v obci pracovní skupina, která nejprve zhodnotí současný stav prorodinných a mezigeneračních aktivit a poté vytvoří návrh nových s využitím námětů od občanů. Vedení obce pak vybere a schválí ta opatření, která bude obec naplňovat v následujících třech letech. To může obcím přinést rozvoj existují- cích opatření, získat náměty a nová prorodinná opatření, která odpovídají skutečným potřebám obyvatel, a zvýšit tak zájem mladých rodin o život v obci.

Sociální služby se pochopitelně neobejdou bez finanční podpory. Jaký je výhled pro příští rok?

Nastavení systému financování sociálních služeb je kulantně řečeno velmi nešťastné. Pokud se neupraví legislativa, nic se nezmění. Chybí předvídatelnost, stabilita i peníze pro rozvoj sociálních služeb. Zákonem ani není daná povinnost sociální služby financovat. O to víc si vážím všech starostek a starostů, kteří k jejich financování přistupují zodpovědně. Jako vůbec první vedení kraje jsme zakotvili mezi- roční nárůst finančních prostředků a poskytovatelům sociálních služeb nabízíme návratnou finanční výpomoc na překlenutí období na začátku roku, než obdrží klasické dotace ze státního rozpočtu.

Jaké významné investiční akce chystá Zlínský kraj v sociální oblasti?

V příštím roce bychom měli začít s výstavbou Domova pro seniory v Liptále. Půjde o energeticky nenáročnou budovu a nejmodernější zařízení svého druhu v republice. Nezůstane přitom jen u jednoho domova pro seniory, do konce roku 2029 chystáme investiční akce zacílené na pobytové služby pro seniory za celkově jednu miliardu korun. Nové objekty tak vyrostou například na Zlínsku nebo na Velehradě. V rámci transformace zařízení pro osoby se zdravotním postižení se chystáme v nadcházejících letech díky dotačním titulům proinvestovat více než půl miliardy korun. Vznikne zařízení v Uherském Brodě nebo v Kelči, nyní jednáme o nákupech dalších pozemků. Co se týká nejbližšího období, ještě v letošním roce nás čeká otevření komunitního Domova pro osoby se zdravotním postižením ve Zlíně–Přílukách a nového Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, kam se tato krizová služba přesune z Čiperovy vily

Autor rozhovoru: Magazín21, Jan Vandík