Kde si koupit jízdenku, jakou zvolit, jak za ni zaplatit... Podobné otázky již brzy nebudou muset řešit cestující ve Zlínském kraji. Krajská společnost Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED) zahájila spolupráci se švýcarskou společností FAIRTIQ – světovým technologickým lídrem v placení jízdného. Integrovaná doprava Zlínského kraje (IDZK) se tak stane prvním systémem veřejné dopravy v Česku, v němž bude možné cestovat právě s aplikací FAIRTIQ. Co aplikace přinese cestujícím, kde všude ji využijí a hlavně od kdy bude v regionu spuštěna – o tom jsme si můžete přečíst v rozhovoru s předsedou Výboru pro dopravu zastupitelstva Zlínského kraje Jakubem Zachem pro Dobrý den s kurýrem.

Pane předsedo, na začátek nám představte aplikaci FAIRTIQ.

Jedná se o aplikaci určenou pro mobilní zařízení s běžnými operačními systémy iOS a Android. Byla vyvinuta ve Švýcarsku a v současné době má na 700 tisíc aktivních uživatelů na celém území Švýcarska a Lichtenštejnska, dále ve vybraných regionech Rakouska, Německa a Francie a brzy také po celém Dánsku. Česko se tak díky Zlínskému kraji stane sedmou zemí, kde bude tato technologie v provozu. Pro cestování ve všech oblastech, kde je FAIRTIQ podporován, navíc cestujícímu postačí jediná společná aplikace, takže pokud její český uživatel vycestuje na dovolenou do Rakouska, nebude si už muset stahovat novou aplikaci.

Proč se kraj rozhodl právě pro tento produkt?

V posledních letech náš tým pod vedením pana náměstka Radka Doležela investoval obrovské úsilí do zvyšování kvality a použitelnosti veřejné dopravy v regionu. Modernizace způsobů placení a odbavování pro nás byla jednou z největších výzev. A právě implementace aplikace FAIRTIQ bude základem skládačky nových, uživatelsky přívětivých způsobů odbavování.

Takže se nebude jednat o jediný produkt, na něj se můžou cestující ve veřejné doprav těšit?

Určitě ne. Zároveň totiž pracujeme na vývoji vlastní mobilní aplikace určené výhradně pro cestování na linkách Integrované dopravy Zlínského kraje. Tu bychom rádi představili do konce letošního roku.

Pojďme se tedy podívat, jak aplikace FAIRTIQ bude fungovat.

Uživatel, který bude mít aplikaci nainstalovanou v mobilu, si ji před zahájením cesty pouze zapne.
Bude tedy stačit jedno swipnutí, přejetí prstem po obrazovce a o zbytek se už aplikace postará sama. Pomocí senzorů a technologií pro určování polohy vyhodnotí, jakými linkami probíhala cesta, a následně automaticky naúčtuje cenu nejvýhodnější jízdenky. Cestující zároveň nezaplatí více, než je cena celodenní jízdenky ať už celokrajské, nebo městské. Všechny platby proběhnou ze spárované platební karty. Při kontrole jízdenek průvodčím, revizorem nebo řidičem zobrazí aplikace kontrolní QR kód, který prokáže, že byl FAIRTIQ před zahájením cesty spuštěn.

Představme si fungování aplikace na nějakém konkrétním případě.

Řekněme třeba, že uživatel nastoupí u zlínské zoo do trolejbusu, na zastávce Vysoká mez přestoupí na autobus do Holešova a odtud následně na vlak do Kroměříže. To vše bez jediného nákupu jízdenky předem. Díky zvolené technologii se takové spontánní cestování brzy stane realitou…

Takže Zlínský kraj spolupracuje v této oblasti i s Dopravní společností Zlín Otrokovice?

Ano, na začátku letošního roku podepsal kraj se zástupci měst Zlín a Otrokovice dohodu o spolupráci, v níž se smluvní strany zavazují plně integrovat zlínskou MHD do jednotného tarifního systému Integrovaná doprava Zlínského kraje. Díky flexibilitě,jednoduchosti používání i snadné implementaci libovolné tarifní struktury by se FAIRTIQ měl stát prvním kanálem, který bude používat nové jednotné jízdné. S městy právě projednáváme konkrétní kroky, jak docílit toho, aby FAIRTIQ fungoval ve

všech krajských autobusech, regionálních vlacích a rychlících spolu s trolejbusy a autobusy MHD tak, aby cestující s aplikací pouze nastoupil a nemusel studovat, kde platí jaký tarif. Úzce samozřejmě spolupracujeme i s dalšími městy v regionu.

Myslíte, že o aplikaci bude mezi cestujícími zájem?

Po spuštění mobilní aplikace pro cestování krajskými linkami volají naši cestující dlouhodobě. Jde samozřejmě o trend, jímž se bude veřejná doprava v budoucnosti vyvíjet. Takže nepochybuji o tom, že aplikace bude v našem kraji využívána.

A otázka na závěr: jak cestující využívají krajskou dopravu v regionu?

Veřejnou dopravu využívají zejména žáci a studenti, lidé pravidelně dojíždějící do zaměstnání a lidé důchodového věku. Aby se tyto počty nadále zvyšovaly, snažíme se zajistit moderní dopravní systém. Právě pravidelní cestující jsou ti, komu se vyplatí mobilní aplikace. Očekáváme, že po plnohodnotné integraci zlínské MHD bude veřejná doprava v regionu pro cestující ještě zajímavější.

Foto: Jiří Palát

rozhovor pro Dobrý den s kurýrem