Víte, co je Ideathon? 24 hodinový studentský kreativní maraton s výzvami, které v praxi pomohou zlepšit život. Jeden takový proběhl tento týden pod záštitou pirátského radního pro digitalizaci, mládež a sport Jiřího Jaroše a dal studentům příležitost v krátkém čase vyřešit výzvy dnešní doby.

Workshop začal představením pěti témat, které měli studenti zpracovat. Mezi nimi bylo několik zadání kraje, například Čím může Zlínský kraj udržet či přilákat mladou generaci k životu v kraji po ukončení studia, námět Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Čistá příroda, za čistý les, aneb jak zbavit lesy odpadu nebo téma Koordinátora veřejné dopravy Zlínského kraje Jak vytvořit ideální veřejnou dopravu ve Zlínském kraji z pohledu uživatele.

Po 24 intenzivních hodinách kreativního válčení studenti odprezentovali své nápady, jak řešit výzvy, kterým zapojené instituce čelí. A co bylo nejdůležitější? Aby se jejich nápady daly skutečně realizovat! Studenti z Univerzity Tomáše Bati mají zajistit zpracování, instituce, která s tématem přišla, pak bude projekt financovat.

"Nápad na zpracování konkrétních témat, které kraj a jeho instituce řeší, jsou pro studenty důležitou zkušeností. Může se tak v krátkém čase propojit teorie s praxí. Zároveň oceňuji využití moderních metod a inovativních přístupů k řešení, jako je třeba Design Thinking, Lean Canvas nebo pitching. Věřím, že většina návrhů má budoucnost a uskuteční se," říká krajský radní Jiří Jaroš, který převzal nad celou akcí záštitu.

Doufáme, že se Zlínskému kraji podaří studentské návrhy plně využít v praxi a jsme rádi, že kraj podporuje mladé lidi v prezentaci svých nápadů a kreativním myšlení. Bez vzdělávání, výzkumu a inovací neexistuje žádný rozvoj a udržitelná budoucnost.