Mezinárodní den Země: Pokračujeme v úklidu kraje. Proč byste měli i vy?

Mezinárodní den Země: Pokračujeme v úklidu kraje. Proč byste měli i vy?

Českou republiku trápí poslední roky sucho, lesy nám ničí kůrovec a vodní zdroje kromě sucha ohrožují chemikálie nebo těžba v jejich blízkosti. Piráti se nevzdávají, a protože životní prostředí je naší prioritou, pravidelně se účastníme například akce Ukliďme Česko. Kromě toho dlouhodobě usilujeme o zvýšení odolnosti lesních porostů a zadržení vody v krajině a bojujeme za snížení produkce elektroodpadu.

Zúčastnili jsme se akce Ukliďme Česko, kterou za Piráty Zlínského kraje na konci března odstartoval poslanec a lídr kandidátky do sněmovních voleb František Elfmark. Štafetu dál přes sociální sítě předal našemu kandidátovi do Poslanecké sněmovny Zdeňku Třosovi a statutární náměstkyni hejtmana Haně Ančincové, která má v gesci životní prostředí kraje. Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Díky nominaci Františka Elfmarka ve výzvě Ukliďme Česko se rozhodl Zdeněk Třos pro úklid v krásném prostředí vedle mokřadů u Valašského Meziříčí.

“Na místě zřejmě nějaký čas pobývali lidé bez domova, byl zde stan, matrace, spacáky, oblečení a jiné. Jistě se za nalezenými věcmi skrývá zajímavý příběh a uklízení ve mně zanechalo mnoho nezodpovězených otázek a zvláštních pocitů,” uvedl Zdeněk Třos.

Příroda se stará o nás a měli bychom jí to náležitě oplácet. Mokřady jsou důležité pro zadržování vody v krajině a biodiverzitu. Na tomto místě je vybudoval ČSOP Valašské Meziříčí v místě, kde se nacházelo původní koryto Bečvy. Více se dozvíte ZDE.

Haně Ančincové, která se již do výzvy Ukliďme Česko zapojila viz ZDE, vadil zejména nepořádek kolem řeky Bečvy, a tak se v neděli 18.4. rozhodla zúčastnit ještě organizované akce Ukliďme Bečvu.

“Myslím si, že když každý den uděláme pro naši planetu byť jen maličkost, bude to mít obrovský dopad na naši společnou budoucnost. Země si musíme vážit a přistupovat k ní s respektem, vždyť ji máme jen jednu,” říká Hana Ančincová.

“Ať už slavíte Den Země celoročně tím, že si uvědomujete hodnotu přírody, která nás obklopuje a snažíte se přispět k tomu, aby se nám na Zemi dobře žilo, nebo na přemýšlení nad životním prostředím nemáte čas a tak si jeho cenu připomínáte jen dnes, zkuste Den Země oslavit se vší parádou. Jak? Třeba tím, že na procházku s sebou vezmete pytel na odpadky, který po cestě naplníte, zasadíte strom či si založíte vlastní bylinkovou zahrádku, vezmete děti do lesa a ukážete jim krásy jarního období, zkusíte dnes šetřit vodou nebo vymyslet nové řešení, jak využít dešťovku, nebo třeba tím, že se jen posadíte na sluníčko a užijete si zpěv ptáků,” vzkazuje poslanec a člen Výboru pro životní prostředí František Elfmark.

Co byste dělali, kdyby byl Den Země celý rok? Pojďme se navzájem inspirovat! Jak pečujete o přírodu kolem nás vy? Jak hospodaříte s vodou? Jaké dopravní prostředky nejčastěji používáte?

Spojit příjemnou procházku s úklidem můžete i vy! Přidejte ruku k dílu, je to sice jen nepatrný kousíček planety, ale je náš!

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články