Otevřený dopis Hany Ančincové poslancům Zlínského kraje - Neberte miliardy obcím a krajům

Otevřený dopis Hany Ančincové poslancům Zlínského kraje - Neberte miliardy obcím a krajům

Kandidátka na hejtmanku Zlínského kraje za Piráty Hana Ančincová se v otevřeným dopisem obrací na poslance ze Zlínského kraje kvůli hlasování o kompenzačním bonusu. Obává se, že by kvůli hlasování poslanců mohl přijít kraj a obce o miliardy korun. Spousta poslanců ze Zlínského kraje je zároveň komunálními či krajskými zastupiteli a měli by brát zřetel na obecní či krajské rozpočty, které jsou už nyní zadlužené. Na dopady zákona o kompenzačním bonusu upozorňuje také sdružení místních samospráv.

Pokud poslanci schválí tuto právní kličku, tak město Zlín přijdepodle odhadů až o 66 milionů, Kroměříž bezmála 24 milionů, Uherské Hradiště 21milionů, Valašské Meziříčí 19 milionů a Zlínský kraj až 211 milionů korun.

Znění dopisu adresováno všem poslancům Zlínského kraje reaguje na hlasování o senátní vratce, které se bude projednávat v příštím týdnu na 49. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky:

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

ve zrychleném režimu byl prosazen kompenzační bonus, který slouží živnostníkům ke zmírnění dopadů koronavirové krize. Příspěvek je koncipován jako vratka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, která patří mezi sdílené daně. Výnosy ze sdílených daní putují nejen do státního rozpočtu, ale i do rozpočtů obcí a krajů, ze které obce dostávají bezmála 24 procent a kraje skoro 9.

Dopady kompenzací by mohl změnit senátní návrh, který budete Vy, vážené poslankyně a poslanci v následujícím týdnu ve sněmovně projednávat. Tyto kompenzace jsou krokem správným směrem, ale měl by je platit stát nikoliv obce. A právě podle senátorského návrhu by se příspěvky živnostníkům vyplácely ze státního rozpočtu.

Ministryně financí Alena Schillerová slíbila obcím podporu masivními dotacemi, ale pokládám si otázku, zda není smysluplnější obcím tyto prostředky, ať je investují podle sebe? Stát vezme finance obcím a následně je bude vracet formou dotací, což je samo o sobě finančněnáročné a neefektivní. Jelikož nejdříve vláda ubezpečovala obce i kraje, že na jejich rozpočty nedolehnou žádné restrikce a určené peníze jim zůstanou. Příspěvek jako takový považuji za správný nástroj, nesmí ale být na úkor samospráv.

Mnozí z Vás jste nejenom poslanci, ale také obecní nebo krajští zastupitelé Zlínského kraje. Každý příjem je tak pro tyto samosprávy velmi důležitý a Vy tutoskutečnost jistě víte. Proto Vás touto formou vyzývám a prosím o odpověď na následující otázku: Podpoříte senátní verzi, která by ušetřila obcím miliardy korun?

Děkuji předem za odpověď.

S úctou,Hana Ančincová, Kroměříž

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články