Přečtěte si, co nového se událo za poslední měsíc v Poslanecké sněmovně očima našeho poslance a lídra pro sněmovní volby Františka Elfmarka.

<h1>Ohlédnutí za březnem</h1>

Tento měsíc se Poslanecká sněmovna zabývala opět zejména otázkami spojenými s epidemií koronaviru. V souvislosti s prodlužováním nouzového stavu jsem poslal dopis panu ministru zdravotnictví, v němž jsem žádal o výjimku z omezení pohybu pro zahrádkáře a chalupáře. Interpeloval jsem také pana premiéra a pana ministra životního prostředí ohledně řešení kritické finanční situace některých českých zoologických zahrad.

<h2>Petiční výbor</h2>

Piráti pomohli neoprávněně sterilizovaným obětem k finančnímu zadostiučinění. Jsem velice rád, že díky naší snaze byl projednán v prvním čtení sněmovní tisk 603, tedy poslanecký návrh zákona o poskytnutí jednorázové peněžní částky sterilizovaným osobám, kterého jsem poslaneckým zpravodajem. Doufám, že opozice bude spolupracovat i v dalším průběhu legislativního procesu, aby mohl stát tímto zákonem jednorázově odškodnit oběti sterilizace, kterých je bezmála 400. Jednalo by se o příspěvek ve výši 300 000 Kč.

Dále díky mému apelu petiční výbor na své schůzi dne 30. 3. 2021 schválil usnesení, kterým vyslovil souhlas s tímto poslaneckým návrhem zákona ve znění pozměňovacího návrhu č. 4217 poslankyně Heleny Válkové, který zejména upřesnil odpovědný správní orgán k výplatě této jednorázové peněžní částky, kterým je Ministerstvo zdravotnictví. Také napomáhá obětem při obraně proti zamítnuté žádosti o tuto finanční podporu ve správním soudnictví. Jako velice kladný důsledek hodnotím i skutečnost, že oběti budou osvobozeni od placení daně z tohoto příjmu. Navrh zákon byl postoupen do druhého čtení.

<h2>Životní prostředí</h2>

V popředí našeho zájmu zůstává stále nedořešená kauza otravy řeky Bečvy. Na začátku měsíce jsme ve Sněmovně jednali o zřízení vyšetřovací komise, která by se případem zabývala. K samotnému hlasování však vůbec nedošlo, protože poslanci hnutí ANO účelově požádali o přestávku a bod se kvůli tomu nestihl doprojednat. Komise tak bohužel zatím zřízena nebyla. Bečvě jsme se věnovali i na jednání Výboru pro životní prostředí, kam nás přišel informovat ministr životního prostředí Richard Brabec o chystaných úpravách legislativy, které by měly v budoucnu zajistit, že podobné havárie na vodách budou řešeny koordinovaně a budou jasné kompetence jednotlivých orgánů. V sobotu 20.3. potom uplynulo přesně půl roku od havárie.

V oblasti odpadů, které se dlouhodobě věnuji, se chystáme na první čtení implementačních zákonů k tzv. SUP směrnici, tedy legislativě, která má omezit dopad vybraných jednorázových plastů na životní prostředí. Pevně doufám, že první čtení proběhne co nejdříve, implementaci stihneme a omezovat jednorázové plasty budeme již od poloviny letošního roku. Vždyť jen v Atlantském oceánu vědci odhadli množství plastového odpadu na 12-21 milionů tun! Z toho zhruba polovinu tvoří právě jednorázové výrobky, kterých se bude týkat nová legislativa.

Na téma jednorázových plastů také spolupořádám 29.4. kulatý stůl. Dále jsem se rozhodl podívat blíže na metody tzv. chemické recyklace a zjistit, zda tyto metody mohou být jednou z významných cest k navýšení recyklace, jaké jsou jejich hlavní výhody a úskalí. Proto také na toto téma chystám kulatý stůl.

Na konci března jsme se s kolegy zúčastnili úklidové štafety - jarní období je totiž tradičním časem akce “Ukliďme Česko”. Kvůli epidemické situaci a omezení shromažďování jsme místo skupinového úklidu zvolili právě formu štafety, kterou si předáváme virtuálně. Vzhledem k množství a druhu odpadu, který jsem sesbíral, doufám, že chystaný zákon o omezení dopadu jednorázových plastů na životní prostředí pomůže ke zlepšení situace a v přírodě nebudeme na každém kroku potkávat drobný plastový odpad. Čím dál tím více se bohužel také setkáváme v přírodě s odhozenými rouškami a respirátory. To je problém, který musíme řešit, a který jsem připomněl i na svém blogu.

<h2>Co se událo?</h2>

Jak můžeme zabránit probíhajícím klimatickým změnám? Důležité je zaměřit se na mitigační opatření a samozřejmě také na adaptaci na změny, kterým už při nejlepší vůli nezabráníme. Proto podporuji snahy o co nejdřívější přechod na bezuhlíkovou ekonomiku. S tím je spojen nejen konec spalování uhlí, ale i oběhový způsob hospodářství nebo změny v zemědělském hospodaření a výrobě.

Evropská komise navrhla vznik nových partnerství mezi EU, členskými státy, výzkumnými organizacemi, průmyslem a dalšími organizacemi. Ty mají za cíl rozvíjet řešení v 10 oblastech, mezi nimiž jsou mimo jiné i udržitelnost a cirkularita, nízkoemisní letecká doprava, rozvoj a zefektivnění železnic nebo chytrá řešení a digitalizace, tedy témata, které jsou prioritou i pro mne a která považuji za důležité pro budoucnost.

Od 1. března začaly platit nové požadavky na ekodesign spotřebičů. Výrobci bílého zboží (jako jsou pračky, ledničky, myčky apod.) a displejů nyní musí své výrobky vyrábět opravitelné. Měl by tak být konec nerozmontovatelným spotřebičům, kde díly jsou spojeny nýty nebo se do nich nedají dokoupit náhradní díly. Spolu s tímto nařízením a začaly používat také nové energetické štítky pro chladničky a mrazničky, myčky nádobí, pračky a obrazovky.

<h2>Inspirační a komunikační zdroje</h2>

Chcete vědět, co se ve vašem okolí děje? Co nového nám přinesl měsíc březen? Chcete se inspirovat? Sérii zajímavých článků (například v týdnu od 15. 3. - 21. 3. 2021, které mne zaujaly, a to nejen z oblasti životního prostředí, ale také z oběhového hospodářství, týden co týden vkládám na svůj blog. Jsou přehledně rozdělené do jednotlivých bloků.

Zvláštní název “Ticho ve studiu” skrývá diskuzní pořad televize Slovácko, kterého jsem byl hostem. S moderátorem Janem Dudkem jsme tichu nedali prostor a docela pěkně jsme si popovídali. Hostem ve studiu jsem byl rád, protože v době koronavirové se většina věcí děje on-line. Oživit si stání před kamerou a ještě k tomu v respirátoru byla určitě výzva. Věřím, že i přes tuto kosmetickou nedokonalost nebudete váhat a rozhovor se mnou si pustíte. Najdete ho pod tímto odkazem.

Každé pondělí od 9:30 do 10:00 hodin mám vyhrazenou on-line půl hodinku na komunikační platformě Jitsi, kde vítám dotazy či podněty Pirátů z celého Zlínského kraje.

Můžete mě sledovat na mé politické Facebookové stránce a rovněž na mém blogu. Pokud se přihlásíte k odběru mého newsletteru, nic Vám již neuteče a všechny aktuální zprávy k Vám přiletí na e-mail. Pirátské novinky můžete sledovat také na webových stránkách www.pirati.cz a www.piratskelisty.cz.

Závěrem mi dovolte popřát všem krásně prožité Velikonoce a hlavně pevné nervy!

František Elfmark