Vražda na Bečvě.
Ano, je to tak. Nazývejme věci pravými jmény. Od úniku toxických látek do Bečvy uplynuly už tři roky a skutečný viník stále není známý. Tato katastrofa měla devastující dopad na životní prostředí, zabila více než 40 tun ryb a ohrozila zdraví tisíců lidí. Co se od té doby změnilo? Bohužel, zdá se, že jen velmi málo. Únik toxických látek do řeky Bečvy v roce 2020 byl téměř nepředstavitelným terčem pro lidskou nedbalost a zneužití. A co je ještě horší, skutečný viník této ekologické katastrofy stále pluje volně na moři anonymity.
Na podzim roku 2020 došlo k několika únikům toxických látek do řeky Bečvy, přičemž nejvážnější incident měl tragické důsledky. V tuto chvíli stále neznáme kompletní seznam látek, které do řeky unikly, ale víme, že mezi nimi byly kyanidy, dusitanový dusík, nikl a další nebezpečné chemikálie. Tyto látky způsobily masivní úhyn ryb a dalších vodních organismů na mnoha kilometrech toku Bečvy.Rybáři se shodují na zápachu chloru, který po katastrofě cítili, nicméně s touto verzí se vůbec nepracuje.
Vyšetřování bylo jedním slovem katastrofální. Bylo zmařené zejména nedostatečnou spoluprací odpovědných úřadů, včetně České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Dokonce i parlament ustanovil vyšetřovací komisi, která však potvrdila, že vyšetření bylo zmařeno pomalým postupem a nedostatečnou spoluprací úřadů. Skutečný viník, stín v pozadí této temné události, se nám dosud vyhýbá, a my čekáme na výsledek soudu v tichém zoufalství.
Krajský úřad Zlínského kraje prováděl ve společnostech Deza i Energoaqua rozsáhlé kontroly. Nejsme však schopni nahradit činnost Policie ČR ani ČIŽP.
Je nepřijatelné, že zveřejnění výsledků analýz vzorků vody bylo odmítnuto s odvoláním na "informační embargo". To je nepřijatelné. Veřejnost má právo vědět, co se stalo, a jaké látky ohrožovaly naše životní prostředí.
Bečva se už nikdy nesmí opakovat. Celá kauza kolem úniku do Bečvy ukazuje na nedostatečnou transparentnost, nedbalost úřadů a potřebu zlepšení systému dohledu nad průmyslovými podniky. Nemůžeme si dovolit, aby se podobné katastrofy opakovaly. Je naší povinností požadovat spravedlnost a odpovědnost od těch, kteří způsobili tuto ekologickou katastrofu. A je naší povinností zajistit, aby se podobné události již nikdy nestaly.
