Uběhl více než týden od posledního krajského zastupitelstva, a tak je čas se otočit za posledními událostmi s chladnou hlavou. Jedním z nejdůležitějších bodů bylo schválení dohody o narovnání s firmou Unimex ohledně pozemku ve Zlíně-Malenovicích. O pro kraj nevýhodné smlouvě bylo už v médiích řečeno dost. Ale některé zavádějící výroky je třeba neustále vyvracet. Čas stejně vždy ukáže, že všechny levárny jsou světloplaché. Dohodu o narovnání totiž považuji za jeden z nejdůležitějších milníku fungování naši koalice.

Během zastupitelstva se ozvalo i pár rýpanců směrem k mé osobě ohledně mého gesta se spálením ilustračního obrázku nové nemocnice. V žádném případě se nejednalo o spálení projektové dokumentace, jak s oblibou uvádí Jiří Čunek. Buď se ve vedení kraje za 4 roky nic nenaučil, nebo jen potřebuje působit na emoce. Ano, jsem někdy více teatrální, než je zdrávo a musím v sobě krotit své temperamentní a aktivistické já, ale plně si stojím za tím, že jsme dali projektu nové nemocnice stopku.

Priorita je, ať se kraj rozvíjí jako celek. Žádné vzdušné zámky jako je alokace 20 milionů(!) pro jednu okresní nemocnici a to na billboardu byla slíbena miliarda! Čekají nás obrovské investiční akce, musíme posilovat sociální služby, připravit se na transformaci služeb pro osoby se zdravotním postižením. Také nás čeká budování nových kapacit pobytovek, posílení terénních služeb či reforma péče o duševního zdraví.

Zlínský kraj byl v rámci financování sociálních služeb ze svého rozpočtu v roce 2019 na tom nejhůře ze všech krajů. Nyní však počítáme s tím, že každý rok rosteme o 14 procent a nálepku posledního kraje jsme tak úspěšně zvrátili. Mimo optiku sociální oblasti je rozhodně třeba posílit i vzdělávání, zdravotnictví a dopravu.

Jak dobře víte, blíží se volby, a tak okopávání kotníčku bude přibývat. Po minulých volbách jsme my byli jazýčkem na vahách a někteří nám nemůžou odpustit, že nejsou součástí koalice. O to víc si vážím i přístupu některých opozičních kolegů, kteří bod o narovnání podpořili.

Máme odvahu dělat, co je správné!

380404106_781650087300253_4208996766408598514_n