komentář Hany Ančincové: Tři roky čekání v kauze Bečva nepřinesly nic

komentář Hany Ančincové: Tři roky čekání v kauze Bečva nepřinesly nic

Spousta z vás se mě od pondělí ptá na můj osobní názor k rozsudku v kauze Bečva. Přiznám se vám, musela jsem si dát odstup pár dní, jinak by to muselo jít automaticky do vysílání s hvězdičkou a měla během chvíle zablokován profil. Takže se na to pojďme podívat s nadhledem.

Pondělní rozsudek ve stylu “vlk se nažral a koza zůstala celá” byl jen vyvrcholením celého procesu. Klíčové vzorky skončily vylité bůhvíkde. Chaos a dělání z rybářů, kteří tam byli jako první s prominutím debily. A pak je tady posudek pana Klicpery…jsem toho ještě plná a těžko se mi to komentuje.

Únik toxických látek do řeky Bečvy v roce 2020 byl téměř nepředstavitelným terčem pro lidskou nedbalost a zneužití. Je frustrující, že ani po třech letech nikdo neponese odpovědnost za vyhlazení života 40 tun ryb na několika kilometrech této řeky.

Jsem člověk, který má důvěru v právní stát, ale díky této kauze se cítím, jak kdybych dostala špičatou botou do zadku. V zemi, kde se může za dotační podvody vesele pokračovat v činnosti, pedofilé chodí bručet s úsměvnými tresty, když za uvaření liány jdete natvrdo sedět jak za zabití člověka, se už nedivím ničemu. A to že někteří mafiáni lítají po venku jak kdyby se neDozimetrovalo ani nekomentuji.

Průběh vyšetřování ukázal na chyby v zákoně a na nedostatečné kompetence příslušných orgánů. Krajský úřad Zlínského kraje prováděl ve společnostech Deza i Energoaqua rozsáhlé kontroly. Nejsme však schopni z pozice kraje nahradit činnost Policie ČR ani ČIŽP. Je nepřijatelné, že zveřejnění výsledků analýz vzorků vody bylo odmítnuto s odvoláním na "informační embargo". To je nepřijatelné. Veřejnost má právo vědět, co se stalo, a jaké látky ohrožovaly naše životní prostředí.

Bečva se už nikdy nesmí opakovat. Celá kauza kolem úniku do Bečvy ukázala na nedostatečnou transparentnost, nedbalost úřadů a potřebu zlepšení systému dohledu nad průmyslovými podniky. Nemůžeme si dovolit, aby se podobné katastrofy opakovaly. Je naší povinností požadovat spravedlnost a odpovědnost od těch, kteří způsobili tuto ekologickou katastrofu. A je naší povinností zajistit, aby se podobné události již nikdy nestaly.

Za Piráty je pro nás do budoucna klíčové, aby se podobné ekologické havárie řádně vyšetřily, viníci byli potrestáni a hrozba pokut pro ně nebyla spíš směšná. Proto jsme se zasadili o to, aby se zpřísnily všechny pokuty za nedovolené znečišťování řek. Nedávno to na vládě schválili aspoň pro některé případy, jako byl právě ten na Bečvě.

Přírodu a životní prostředí budeme chránit proto ještě víc! Vyšší tresty za znečišťování jsou jak prevence, tak motivace k tomu, aby se chemičky a další podniky chovaly zodpovědně. Bečva ukázala, jak odborně složité případy mohou nastat. Je na nás, abychom zajistili, že budou spravedlivě vyšetřeny a viníci potrestáni.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Hana Ančincová pro Magazín21: Lidé velmi často pomáhají druhým, ale sami se bojí říci si o pomoc

Hana Ančincová pro Magazín21: Lidé velmi často pomáhají druhým, ale sami se bojí říci si o pomoc

Pandemie koronaviru a následná hospodářská krize se negativně podepsaly na duševní pohodě a spokojenosti mnoha lidí včetně rodin s dětmi, což se mimo jiné projevuje větším výskytem úzkostí a depresí. Na to, jakou lze v takových případech vyhledat pomoc ve Zlínském kraji, odpovídá v rozhovoru pro Magazín21 statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která má na starost sociální oblast.

Piráty ve Zlínském kraji povede do krajských voleb náměstkyně hejtmana Hana Ančincová

Piráty ve Zlínském kraji povede do krajských voleb náměstkyně hejtmana Hana Ančincová

Pirátky a Piráti ze Zlínského kraje si v pondělí večer zvolili svou kandidátku na hejtmanku pro nadcházející krajské volby v roce 2024. Kandidátku povede zkušená Hana Ančincová, současná statutární náměstkyně hejtmana pro sociální oblast, životní prostředí, zemědělství, venkov a neziskový sektor. Mezi její priority patří nastartovat strategický rozvoj kraje a udělat z něj atraktivní kraj pro všechny generace a příprava kraje na demografický vývoj. Dále chce také pokračovat v masivním rozšiřování terénních služeb a rozvoji sociálně zdravotní oblasti, a v neposlední řadě se věnovat péči o životní prostředí.