komentář Hany Ančincové: Tři roky čekání v kauze Bečva nepřinesly nic

komentář Hany Ančincové: Tři roky čekání v kauze Bečva nepřinesly nic

Spousta z vás se mě od pondělí ptá na můj osobní názor k rozsudku v kauze Bečva. Přiznám se vám, musela jsem si dát odstup pár dní, jinak by to muselo jít automaticky do vysílání s hvězdičkou a měla během chvíle zablokován profil. Takže se na to pojďme podívat s nadhledem.

Pondělní rozsudek ve stylu “vlk se nažral a koza zůstala celá” byl jen vyvrcholením celého procesu. Klíčové vzorky skončily vylité bůhvíkde. Chaos a dělání z rybářů, kteří tam byli jako první s prominutím debily. A pak je tady posudek pana Klicpery…jsem toho ještě plná a těžko se mi to komentuje.

Únik toxických látek do řeky Bečvy v roce 2020 byl téměř nepředstavitelným terčem pro lidskou nedbalost a zneužití. Je frustrující, že ani po třech letech nikdo neponese odpovědnost za vyhlazení života 40 tun ryb na několika kilometrech této řeky.

Jsem člověk, který má důvěru v právní stát, ale díky této kauze se cítím, jak kdybych dostala špičatou botou do zadku. V zemi, kde se může za dotační podvody vesele pokračovat v činnosti, pedofilé chodí bručet s úsměvnými tresty, když za uvaření liány jdete natvrdo sedět jak za zabití člověka, se už nedivím ničemu. A to že někteří mafiáni lítají po venku jak kdyby se neDozimetrovalo ani nekomentuji.

Průběh vyšetřování ukázal na chyby v zákoně a na nedostatečné kompetence příslušných orgánů. Krajský úřad Zlínského kraje prováděl ve společnostech Deza i Energoaqua rozsáhlé kontroly. Nejsme však schopni z pozice kraje nahradit činnost Policie ČR ani ČIŽP. Je nepřijatelné, že zveřejnění výsledků analýz vzorků vody bylo odmítnuto s odvoláním na "informační embargo". To je nepřijatelné. Veřejnost má právo vědět, co se stalo, a jaké látky ohrožovaly naše životní prostředí.

Bečva se už nikdy nesmí opakovat. Celá kauza kolem úniku do Bečvy ukázala na nedostatečnou transparentnost, nedbalost úřadů a potřebu zlepšení systému dohledu nad průmyslovými podniky. Nemůžeme si dovolit, aby se podobné katastrofy opakovaly. Je naší povinností požadovat spravedlnost a odpovědnost od těch, kteří způsobili tuto ekologickou katastrofu. A je naší povinností zajistit, aby se podobné události již nikdy nestaly.

Za Piráty je pro nás do budoucna klíčové, aby se podobné ekologické havárie řádně vyšetřily, viníci byli potrestáni a hrozba pokut pro ně nebyla spíš směšná. Proto jsme se zasadili o to, aby se zpřísnily všechny pokuty za nedovolené znečišťování řek. Nedávno to na vládě schválili aspoň pro některé případy, jako byl právě ten na Bečvě.

Přírodu a životní prostředí budeme chránit proto ještě víc! Vyšší tresty za znečišťování jsou jak prevence, tak motivace k tomu, aby se chemičky a další podniky chovaly zodpovědně. Bečva ukázala, jak odborně složité případy mohou nastat. Je na nás, abychom zajistili, že budou spravedlivě vyšetřeny a viníci potrestáni.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články