Hana Ančincová: Odevzdáním starého elektra ponížili občané kraje množství vyprodukovaného CO2 o 33 tisíc tun

Hana Ančincová: Odevzdáním starého elektra ponížili občané kraje množství vyprodukovaného CO2 o 33 tisíc tun

12 896 vzrostlých smrků dokáže pohltit přibližně 33 tisíc tun CO2. A právě tolik množství vyprodukovaného CO2 dokázali občané kraje ponížit jenom díky tomu, že odevzdali staré elektro!

Občané kraje totiž v uplynulém roce odevzdali ke zpětnému odběru a recyklaci celkem 2 781 209 kilogramů elektrozařízení. To bylo následně zpracováno s využitím nejlepších dostupných technologií a v souladu s evropskými standardy.

"Já jsem moc ráda, že se Zlínskému kraji daří dlouhodobě zvyšovat recyklaci elektrospotřebičů a daří se mu tak snižovat zátěž na životním prostředí. Je totiž nutné si uvědomit, že se současným spotřebním chováním budeme v roce 2050 potřebovat celkem tři planety Země. Je proto jasné, že každý se musíme naučit směřovat více k obnovitelnosti a udržitelnosti naší společnosti," říká statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, odpovědná za oblast životního prostředí.

Díky nové evropské legislativě budou muset být dostupné náhradní díly u některých spotřebičů deset let, což rozhodně pomůže větší udržitelnosti a sníží produkci elektroodpadu.

Pár přepočtů pro zajímavost

  • V přepočtu na obyvatele odevzdal každý občan Zlínského kraje do sběrné sítě Elektrowin průměrně 4,78 kilogramu starých elektrospotřebičů.
  • Znamená to také omezení těžby ropy o 1 630 527 litrů, které by byly potřebné k výrobě pohonných hmot do osobního auta pro 61 106 cest na trase Praha – Brno po dálnici D1.
  • Rovněž to přineslo úsporu 16 784 974 kWh elektrické energie, která by zajistila téměř stejný počet mycích cyklů myčky nádobí.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Jiří Jaroš pro Dobrý den s Kurýrem: V digitalizaci je Zlínský kraj lídrem

Jiří Jaroš pro Dobrý den s Kurýrem: V digitalizaci je Zlínský kraj lídrem

Zlínský kraj pořádně šlápl do digitalizace. Na spadnutí je nejen spuštění Portálu občana, ale také digitální technické mapy, která bude velkým pomocníkem obcím, podnikatelům i občanům. Jak prozradil krajský radní Jiří Jaroš, nejdál ze všech krajů je ten Zlínský také v rozvoji 5G sítí. „V budoucnu nebude muset být lékař u operace osobně, bude mít brýle pro virtuální realitu a nástroje ovládat na dálku. Roboti na bázi umělé inteligence mohou být také velmi užitečnými průvodci a pomocníky pro orientaci na velkých plochách, jako jsou letiště nebo nemocnice,“ představuje jednu z vizí Jaroš, který je zároveň rád také za to, že Zlínský kraj za poslední roky navýšil podporu sportu z někdejších 20 milionů na současných více jak 100 milionů korun ročně.